דונקל איסט דר נאכט *

*אפל הוא הלילה

Laibach/ לאייבאך

רידינג 3 , תל-אביב, יום שישי, 23.11.2019

לפני שאתחיל קבלו קישור לפוסט קודם , אז כשהופיעו לפני כשנתיים באותו הווניו , אז כשהסקרנות לא ידעה מנוח . והנה מה שנכתב כאן בבלוג שמתנהג אחרת . :

https://mickrobi.wordpress.com/2017/05/14/%d7%9c%d7%90%d7%99%d7%91%d7%90%d7%9a-%d7%94%d7%94%d7%95%d7%a4%d7%a2%d7%94/

והפעם ? לאייבאך מתנהגים אחרת.לגמרי אחרת ( טוב , עם כמה ניואנסים קטנים לעברם).כפי שהבטיחו ,אקט הפתיחה כולו מתמקד בסאונד אוף מיוזיק.

למה דווקא צלילי המוסיקה האלה? ככה!. פתרונות לעומד בראש, מילאן,המנהיג הבלתי מעורער, כאז גם היום , מוביל את חטיבת המפלגה הסלובנית אל עבר הרי האלפים ומצהלות היודל יודלהי יוהו.ואם קודם להופעה נשמעו בחלל היקומי של הרידינג פעיות עיזים וציוצי ציפורים, הרי שעכשיו עולה לבמה מרינה הזמרת החדשה ( כי זו הקודמת בחופשת לידה ) כשלצידה חברי הלהקה ומילאן בחלוקו הצחור מלובן , והנה השירים הניצחיים שכולנו גדלנו עליהם, תופסים היסט לאייבאכי אופייני, אבל גם נטועים חזק במקור הקיטשי המתקתק והנעים לאוזן השומעת.

…קוקו…קוקו..
צילום : מיכאל רורברגר

התוצאה אמביוולנטית. או שמתחברים או שלא. ציפיות מגלגול הופעה קודם עלולות להזיק. הלאייבאך הזה שונה.הבלוג מתנתק. ההשגות בראש בעוכריו, מקווה לשינוי, הבטיחו שישתנה. זה ישתנה בהמשך. אבל רגע. שלא יהיו כאן ספויילרים מקדימים. עוד רגע יש נאום. מה נאום? למה נאום ? כן, נאום , ככה הם רוצים. בהופעה הקודמת עשו הפסקה.עכשיו נאום.

 Peter Mlakar & his never ending speach

מוזר , אכן מוזר. באנו לשמוע מוזיקה וקבלנו נאום. ארוך,טרחני. לרגעים,הקשבנו, התענינו אחר כך מאסנו. אלוהים זה אהבה. כאילו ולא ידענו. מישהו מן הצוות לחש על אוזני שזו המטרה.לנאום ולנאום עד שימאס, עד שהקהל יעיף את דובר המפלגה מן הבמה, אבל אנו ישראלים סבלנים, לא יוצאים לרחובות, אפילו אם סמוטריץ’ יזעק חמס. נכון , מישו בודד הביע מחאה, קטנה זעקנית בכיווץ ,לא עזר,פיטר נואם, נו טוב, הפסיק. כאן אצלנו הטריק לא עובד.

_____________________________________________________________________________________

בהמשך זה ישתנה…
צילום : מיכאל רורברגר

חלק ב :

בהמשך זה משתנה. ועוד איך משתנה. אבל לפני כן , תרשו לי לדסקס ויזואליה. מסכי וידאו עוטפים באדום סוער. מעשי אמנות . מקהלות נשים,ילדים מקפצצים,מפלי מיים, אלמנטים מיליטאריים, טנקים, צלבי קרס, פסיכדליה טוטאלטרית, אימג’ים שדופקים לך על המוח משני צידי הבמה ובמרכזה. לתפוס עמדת צפיה מרחוק ולטבוע בתמונות החולפות … ההופעה תופסת כיוונים קשים, הארדקור של מוסיקה מטמטמת חושים, רעשים מגיהנום אפלולי נושק לסרטי אימה. שירה גרמנית , דונקל איז דר נאכט, אפל הוא הלילה, אפלה היא המוסיקה, דופקת ראשים ,עם מילאן,או בילעדיו, עם זמרת בלי זמרת, אימג’ים מסתערים בלי רחם על קהל המום, לא לזה צפינו, ואולי כן, ועכשיו חייבים לעשות את הסוויץ’ בראש , ולקבל. והבלוג מקבל , ופיו פעור מרוב ענין, והמוסיקה שועטת ובועטת ואפילה שולטת בכל. עד ל… והנה עוד היסט , ופתאום פסי קול ג’יימס בונדיים, ופתאום קאנטרי, ומילאן עם כובע בוקרים רחב יריעה ועל המסכים משחקי וידאו, “עברתם שלב” , חחח , כמה מוזר עוד יכול היות. ואז זה נגמר, ומילאן מנפנף בכובע הלבן, והשחור הופך נסבל יותר, ואולי עדיין קורה לו שם משהו אופטימי במרחבי מרחץ הזיעה הגלובלי הזה. אולי ?

סאונד & וויז’ן

הכובע
צילום : מיכאל רורברגר

תודה ענקית לאנטייטלד פרודאקשנס על הבאת הלהקה.

הבלוג שמתנהג אחרת C.) כל הזכויות למיקרובי

This entry was posted in Live Concert, mickrobi, photography, Review, Rock Concert, video, בא בלילה, ביקורת הופעה, וידאו, מיכאל רורברגר, מיקרובי, רוקנ'רול and tagged , , , . Bookmark the permalink.

2 Responses to דונקל איסט דר נאכט *

 1. גיל ראס says:

  ראס , כתבת יפה , ההופעה לפני שנתיים גרמה לי להיות תחת השפעה שלה המון זמן ויוכול להיות שהייתי בין הראשונים שרכש כרטיס ברגע שהתפרסמה ההודעה שהם חוזרים !
  גם הבאתי איתי 5 חברים ! אהבתי מאוד את החלק הראשון אולי כי אני לא מכיר את הפסקול של צלילי המוזיקה , הנאום היה סהכ חיובי , החלק השני היה טופ , לייבאך מפתיעים , מעניינים , והרעש שלהם מתאים לי מאוד
  בהחלט הייתי הולך לעוד הופעה אם היתה עוד אחת כי הם מרתקים
  אהבתי מאוד את הזמרת החדשה שנראית כמו מרחפת כמו מלאך ושרה נהדר
  וגם הויזואלס היו טופ
  לצערי היה חסר חשמל בקהל , להפוך את ההופעה למושלמת צריך גם קהל מחושמל מרוגש מתלהב , אתמול לעומת ההופעה לפני שנתיים היה קהל מיובש וזה היה מבאס
  וגם איך זה שהופעה כזו חשובה ונפלאה לא סולד אאוט
  ?
  זה עצוב מאוד תודה ענקית למפיקי ההופעה על אהבתם למוזיקה

  • mickrobi23 says:

   נראה היה שהקהל התאכזב קמעה , חיכה למשהו אחד וקיבל משהו אחר, להודות שההופעה לא היתה קלה לעיכול, המזל שהיו גם אחרים ,אותם אלה שההארד קור נכנס להם עמוק לעצמות ( אנחנו+) ולגבי הסולד אאוט כל כך צודק.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s