אי זוגי ./. The Conversation Show

אי זוגי

מוזיאון העיצוב חולון

מאי – אוקטובר 2019

אוצרת התערוכה : מריה כריסטינה דידרו


תחביר הדדי
( צילום : מיכאל רורברגר )

הבלוג מעביר את מלאכת הכתיבה לאוצרת ומעצבת הבית : ענת גורל רורברגר

משחק הדדי

התערוכה “אי זוגי” היא חוויה ויזואלית, אסתטית ונוסטלגית כאחת. היא משתמשת בכלים עיצוביים מרשימים ומפתיעים, אך פונה בבירור גם לצד הילדי והמשועשע של הצופה, דורשת ממנו לגלוש למחוזות הילדות. התערוכה שאצרה מריה כריסטינה דידרו, מחלקת את חללי מוזיאון העיצוב בחולון לחמישה, ועושה שימוש ביצירתם המשותפת של חמישה בתי סטודיו לעיצוב. רוב החללים הם תוצר של דיאלוג מתמשך בין זוגות הפועלים יחד, ומרביתם אף חולקים את חייהם, למעט החלל הפותח את התערוכה ומחולק בעצם לשלושה חללי משנה ונקרא : חלל המראות השבורות.

ערדליים בכניסה לחלל המראות
( צילום : מיכאל רורברגר )

זהו פרויקט שאפתני, מדהים, הפועל על הצופים פיסית ומנטלית, וכמו מכניס אותם למבוך של מראות ומסדרונות, קירות ושברי קירות, שאין לדעת בדיוק היכן הם מתחילים ומתי הם נגמרים. הצבעים השולטים כאן הן מונוכרומטיים: לבן, אפור ושחור, ואפשר להתפלסף על הבחירה הרב גונית הזו בלי סוף. התערוכה נוצרה ע”י שלושה מעצבים אמריקנים.

מבעד
( צילום מיכאל רורברגר )

בחלל העליון מוצג פרויקט המאוזנים של זוג מעצבים ישראלי. הם מחפשים איזון, ביניהם, בחייהם, בעיצוב , ובוחרים במוביילים ההופכים לתכשיטים סביבתיים קלילים אך רבי משמעות. השניים מתעסקים הרבה בשיווי משקל ובאופציות הפיזיות והמיסטיות כאחת של המובייל, שהוא אובייקט קל משקל ומשחקי בהגדרתו הראשונית.

מסתורי המובייל
( צילום : ענת גורל רורברגר )

החלל השלישי מכיל את הפרויקט האוסטרי התמזגות, אותו יצרו שני מעצבים, המגדירים את עבודתם כ”גרסה טובה יותר מזו שיכל להפיק אדם אחד”. סיעור המוחות ביניהם יצר מטוטלת מקסימה ומוארת, הנעה בתוך בור ענק וחשוך, ופועלת לחיבור של תנועה ואור בין שני צופים. היא חשה בנוכחותם, נענית לקריאת ידם, ונעה בין זה לזה, תוך שהיא משנה את צבעה. מתקיים פה מעין פינג פונג קסום, שמפעיל את הצד הילדי והנפעם בכל צופה, הנהנה מהאינטראקציה הלא צפויה הזו.

The Pit & the Pendulum
( צילום : מיכאל רורברגר)

דיונה הוא פרויקט של תחביר בזכוכית ייחודית ומרובדת, שאחראים לה צמד מעצבים איטלקיים שגם חיים יחד. הם חיברו שני לוחות זכוכית ייחודית ממחוז ונטו שבאיטליה, ופערו בהם כיס המאפשר הכנסה של גוף תאורה. השם דיונה מתייחס לאבקת החול שממנה נוצרה הזכוכית, אך גם מרפרפת לתצוגה בישראל.

ונציה
(צילום : מיכאל רורברגר)

תחביר הדדי נקרא חלל התצוגה החמישי, שבו זוג מעצבים, ישראלי ויפנית, יצרו מיצג הבנוי כנדנדה, סמל להדדיות ואינטראקציה בין שניים. הם בעצם יוצרים סימבול לדיאלוג משחקי, הלקוח באופן מובהק מעולם הילדים, אך מובא לאסקלציה נוספת ומרשימה דרך הוספת אלמנטים גרפים ומטפוריים לפעולת הנדנוד.

נדנד
( צילום : ענת גורל רורברגר )

שתי תערוכות נוספות המוצגות בצד אשכול תערוכות זה .האחת: שיח גנטי – מציגה  את עשייתן השונה אך גם דומה של אם ובת המתאפיינות ביצירת כפיים חקרנית ועמלנית. האם היא חואני מוקמל, מעצבת טקסטיל העובדת וחוקרת נייר.בתה טליה מוקמל היא מעצבת מוצר היוצרת קראפט בהליך ידני, אך לא רק. בין שתיהן פועל מעין ציווי גנטי. חיפוש עצמי דרך יצירתיות ועשייה עמלנית, שמגשרת ביניהן ובין עבר לעתיד.

נעליים מיובלות
( צילום : ענת גורל רורברגר )

התערוכה השנייה: צורות של חיוך –  פורשת את חפצי העיצוב המחוייכים והצבעוניים של חברת מונקי ביזנס הישראלית. עודד פרידלנד ועדי המר יעקובי, שניהם בוגרי בצלאל, עומדים מאחורי החברה, המייצרת וחוקרת חפצי מתנה פופולריים ומכמירי לב, שחלקם מואנשים בעזרת שמות משעשעים וחלקם גם שימושיים למדי.

צורות של חיוך
( צילום : ענת גורל רורברגר )

ענת גורל רורברגר

בתודה

הבלוג שמתנהג אחרת

C.)

כל הזכויות שמורות למיכאל וענת גורל רורברגר

This entry was posted in art, Design, Exhebition, Uncategorized, עיצוב and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s