“איזה צוואר יפה יש לאשתך “

נוספרטו

סינמטק הרצליה, 16.4.19

בימוי : פרידריך מורנאו,1922

פס קול עכשווי בלייב : אליוט

אליוט והערפד
צילום: מיכאל רורברגר

את מחיאות הכפיים הסוערות שבתום ההקרנה הייתי מוסיף לדיסק הפס קול שחייב ואני חוזר,חייב לצאת לאור בתום סבב ההקרנות הנוכחי. ( ורצוי בתקליט בקליט כזה על מהירות 78 כראוי לסרטים אילמים של פעם ) כי מה שאליוט עשתה לנוספרטו שווה את כל קריאות ה”מדהים” וחיבוקי האהבה שקבלה לאחר ההקרנה ולא אלאה אתכם בפרטים לגבי מהות הסרט והתיאוריות שמסביבו. בשביל זה יש מחשב וגוגל וויקיפדיה וכל השאר.

בקיצור מדובר בערפד. מפחיד? לא בטוח. קצת מפחיד. לא לשכוח שאנחנו באלפיים ותשע עשרה והמוני ערפדים כבר נשכו בצווארנו. אז הנה ההקרנה העכשווית, מרתקת, אפלולית, בין מצמררת למצחיקה, הקאלט בהתגלמותו עם ריקושטים פרטיים שלנו למייקל ג’קסון, רוקי הורור שאו ופולנסקי. וגם כשמדובר בפסי קול, הרי שמעבר לזה המקורי של סימפונית האימה הזו ( כותרת משנית לסרט) נעשו שעטנזים כאלה גם בעבר ( ור’ דוראלקס סדלקס משלנו) ובטח שיעשו עוד בעתיד.אבל,הנה אליוט צמודה לבמה עם סוללת סמפלרים וגיטרה אחת חשמלית, מלווה את הסרט בחשיכה, מרותקת בכל גופה ונשמתה לנעשה על המסך. וזה מרגש. כי תוך כדי התבוננות היפנוטית בסיפור העלילה, אני מפנה מבטים חטופים לעברה, מבחין במתח המצטבר על פניה, נהנה לראות אותה צוחקת בקטעים המצחיקים ( ר’ כותרת ) , מבחין בנענועי הראש שלה בצמוד לקטעים הרפטטיביים , תוך כדי נענועים אישיים שלי ומשפחתי. ומה שיפה כל כך בפס הקול הזה שלה, זה השילוב שבין הפס קול הקלאסי לזה העכשווי, של כניסת הטכנו האלקטרוני במסע זמן עתידי אל עבר העבר וכל אלה בצמוד לניפנופי ידיים כחוט מקשר לריצודי הפלוט ההולך ומסתבך על מסך ההקרנה בסינמטק ההרצליני. כך שמעבר לציפורניים השלופות, העכברושים, הדם המצוץ והמגפה המתפרצת, חייבים להודות לאליוט על הפס קול המרטיט. דאנקשיין אליוט.

בתודה

הבלוג שמתנהג אחרת

C.) כל הזכויות למיקרובי

This entry was posted in Electronic, Live Concert, Movie, אלקטרוני, בא בלילה, ביקורת הופעה, פס קול and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s