ראסטה יוחנן

סלומה : צילום יוסי צבקר

סלומה / ריכרד שטראוס

האופרה הישראלית

ניצוח דן אטינגר
במאי איתי טיראן
מעצב תפאורה ערן עצמון
מעצבת תלבושות אורנה סמורגונסקי
כוריאוגרפית רננה רז
מעצב תאורה אבי יונה בואנו (במבי)
מעצב וידאו יואב כהן

סולנים:
סלומה אליזבט סטריד/מירב ברנע
יוחנן דניאל סומגי/סבסטיאן הולצ’ק
הורדוס כריס מריט/היוברט פרנסיס
הרודיאס עדנה פרוחניק/עידית זמיר
נאראבוט רוברט מקפירסון/איתן דרורי
משרתת של סלומה שי בלוך
יהודי ראשון יוסף ארידן
 יהודי שני כריסטיאן שטורם
יהודי שלישי אנתוני ווב
יהודי רביעי אלסדיר אליוט
יהודי חמישי יאיר פולישוק
חייל ראשון ולדימיר בראון
חייל שני נח בריגר
נצרתי ראשון יורי קיסין
נצרתי שני אדריאן דווייר
איש מקפדוקיה יורי קיסין
משרת אשרי שגב
תזמורת האופרה: התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון-לציון

המשכן לאמנויות הבמה : 9.1.2019

______________________________________________________________________________

הבלוג באופוריה. “מדהים,מדהים” זועק לרעיתו , תוך כדי ואחרי ועכשיו גם בביתו, ספון אל מקלדת המחשב מנסה לשחזר חוויה עילאית. ושלא תתפסו אותי תקוע אך ורק בג’אנר הרוקנ’רולי. הבלוג אוהב אופרות, הגם שאינו שוחה במיכמני המונחים המקובלים אצל פרופסורי סוגת המדיה השירתית הנ”ל, ועל אחת כמה וכמה כשמדובר בסלומה של שטראוס ירום הודו, אופרה זימתית , מרגשת , על גבול הנקרופיליה .ולא רק, כי גם אופרה בבימויו של איתי טיראן , וכל מילה נוספת מיותרת בנידון.

והנה זה מתחיל. שמונה ומשהו על השעון והמסך נפתח, ופי נפער בזעקת ואו! , כי מה שקורה שם על הבמה מרגש ברמות. כדור בדולח ענקי, ( ר’ צילום ) , שהופך במהרה לירח , אבל לא רק ירח . כי הכדור הפינקפלוידי הזה , מחליף זהויות , ולא אכניס לכאן ספויילרים ואלוהים ( ויש הרבה אלוהים באופרה הזו ) יודע מה הטכנולוגיה הנסתרת הזו שמאחורי הכדור/ ירח הזה , אבל תעזבו עכשיו כדור ( למה ? ) , כי מעבר לבומבה הכדורית הזו , מתחולל הספקטקל המרהיב , והכל כאן עכשוי ברמות, עכשוי מצד אחד, אבל גם דקדנטי מצד אחר. הלדים דלוקים על שמלות היהודים, משחקים אותה צלב על אחינו הנוצרים, מנצנצים בעוז על חזייתה של סלומה, כבים ודולקים דיגיטלית על כתרו של הורדוס. ולא אלאה אתכם בסיפור המעשה, כי את זה כולם יודעים, נו טוב בקיצר לאלה שלא : סלומה , ביתו החורגת של הורדוס מאוהבת ביוחנן המטביל, אבל הוא לא רוצה, סלומה דורשת את ראשו על מגש כסף, סלומה מנשקת את הראש הכרות. הדם זורם כמים.

הלאה. אופרה . בטח אופרה. התזמורת בניצוחו של דן אטינגר מתחת לבמה, מלווה את הסיפור הגרנדיוזי במטחי צליל מופתיים, מן הסוג ששינו את קונצפצית השפה האופראית ללא הכר. ולמען שתבינו, אין כאן אריות קלילות מן הסוג שניתן לפזם אחר כך באמבטיה בבית. להיפך , סלומה היא אופרה קשה, יצרית, כזו שדורשת עבודת הכנה של חודשים מראש, ותארו לעצמכם שהכל כאן מוגש בגרמנית שוטפת. נראה לכם פשוט ? לא בטוח. אז הנה מירב ברנע הסלומה המדוברת של הערב ( אליזבט סטריד השוודית בערבים אחרים ) מצויינת , סופרן שמביא לי את הדמעות לעיניים , וכמה שהיא עושה את זה לחוץ ונרגן וזורם ומהפנט, ואפילו מצחיק לרגעים עם ההשוואות של שערו הראסטאפארי הבוב מרלאי של יוחנן המטביל , בשורת מטאפורות מקוללות על ראשו של מי שעומד להיכרת בהמשך. ולא רק, גם כל האחרים , שימו יד על ליבי ותרגישו את הפעימות.

אתנחתה : ריקוד הצעיפים. לצערי דווקא כאן התאכזבתי. ציפיתי ליותר. ( כשיש ציפיות , יש אכזבות…) נענוע הצעיפים הזכיר לי את חוויות הגן של ילדי ( צמחו מאז ) , משהו שאמור היה להיות אירוטי, לא צלח כאן את מה שקרה לפני הריקוד ואחריו. הרקדנים לא עשו לי כלום. אבל נעזוב.

כי הסך הכל היה מדהים. כן מדהים. אפילו שמילה זו הפכה לקלישאת שפה. החיבור הזה שבין ריכרד שטראוס לאיתי טיראן יצר משהו שבין מלחמת הכוכבים של ג’ורג’ לוקאס ( שאפו לאורנה סמורגונסקי על התלבושות ) להופעה של הפינק פלוייד ( שאפו ליואב כהן שעל הירח ולבמבי שעל התאורה ) .

ומה היה בסוף ? זה כבר ספויילר. נו טוב עוד מישהו מת. ככה זה באופרה. ולמען הידע זה סוף חדש. משהו שלא בדיוק מופיע בגרסת המקור. שאפו טיראן.

סלומה : משתחווים. צילום : מיכאל רורברגר/מיקרובי


C.) כל הזכויות שמורות למיקרובי

סלומה : ואו, זו הייתה חוויה !

This entry was posted in music, opera, Uncategorized, אופרה, בא בלילה, ביקורת הופעה, וידאו, מיכאל רורברגר, מיקרובי and tagged , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s