או , מיי גאד!

אביתר בנאי

היכל התרבות , 22.3.2017

נגנים : ז’אן פול זימבריס,עמית יצחק,אברי בורוכוב, רועי חרמון

הפקה מוסיקלית : אסף אמדורסקי

אורח בשלושה שירים : אסף אמדורסקי

התור שלפני :

אביתר בנאי,היכל התרבות, 22.3 (4)

האיש והחצוצרה :

אביתר בנאי,היכל התרבות, 22.3 (5)

היושבים לצידי:

אביתר בנאי,היכל התרבות, 22.3 (8)

ההופעה :

,ולפני טיפה נוסטלגיה אישית.”עכבר העיר” 2012 ,אוזןבר:לא חייבים לקרוא,למיטיבי לכת למחקרים השוואתיים

 

אוזןבר, יום ד’, 4.12 “

יפות , יפות, מילאו עד אפס מקום, את אולמו הצר של האוזןבר, חוזרות בתשובה, נערות חמד, שביסים צבעוניים לשיערן הגולש, עיניהן בורקות , יושבות , עומדות , ניצבות בכל פינה אפשרית, על כסאות מושבים, על פתחי דלתות, ממלאות מעברים בין בר לחדרי הלבשה, לצידן הבנים, אכן , גם בנים , שעטנז של קודש וחול, פחות בנים והמון בנות , שבאו לחזות בבחיר ליבן המזמר, הלו הוא ,אביתר בנאי , ההוא מהפודרה והמתי נתנשק, בנאי הנוכחי , עם זקן , כיפה שחורה  ושני מוזיקאים מופלאים לצידו , אמיר צורף בגיטרות ואיתמר דוארי בהקשה. ואין ספק ,שלמרות הדחיסות וקשיי הצפייה ,הייתה כאן חוויה אינטימית ורוחנית . גם מוסיקלית. ועוד איך. כי ההופעה של אבייתר בנאי בולטת במסע שלו פנימה, נוגעת בעצב , געגוע ואהבה לבורא עולמות, אבל גם מצליחה לנגוע בלב ליבו של הרוק האיכותי , עם כל ההשוואות שעשו ואעשה גם אני וקודם כל לרוברט ואייט ואחר כך  לדילן, אריאל זילבר, ניל יאנג   ואחרים , מקורות  השפעה בלתי נדלים. ומה שקורה בשטח זו אסופת שירים מכל ארבעת האלבומים שיצאו עד כה , בתוספת של כמה חדשים, לקראת אלבום חדש , כשבין לבין באים הסיפורים האישיים, ומודה  שלא הצלחתי להבין מילה בגלל מקומי הדחוק ואיכות הסאונד בנקודת מושבי זו , אבל כן להרגיש את הוויברציה הנפלאה של הקהל המסור , שגמא סיפורים אלה בפנים מלאות חיוך וצחקוקי הנאה. וכך זרמו להם ” הדוב והנחש” , ו “לילה כיום יאיר” , ו”עד מחר” ו” אבא” ו ” תני לי יד” וברור שגם “יש לי סיכוי” , ו ” מתנות” ( מת על השיר הזה , ואני מצטט  ” תן לשינוי לצמוח על תפחד מהפחד…ופחד הוא רגע…הפחד הוא שער…כשאני יוצא מזה אני קונה מתנות לכולם” , איזה יופי! ) ולמרות שלא ביצע את מה שאחדים ציפו  שיבצע ( ” מתי נתנשק ” , ” או ” תתחנני אלי” ), ההנאה הצרופה מכל מה שכן בוצע חיפתה על כל חיסרון של להיטים אפשריים , ומה שיפה בהופעה שכל שיר, כולל החדשים והלא מוכרים , עבד נפלא על האוזניים. ואם לרגע ניתן היה לחשוש שבנאי תקוע עמוקות בתוך גינוני דיכי משעממים ותפילות לקדוש ברוך הוא,  באו המוסיקאים שלצידו וניפצו חששות, יוצרים את העונג הסונארי שבין השקט המוחלט , לגרובים מפתים של גיטרות  וכלי הקשה ממכרים , רצים מצד אחד של העדין והרגיש אל הצד השני של פרצים פסיכדליים ודיסטורציות רגעיות, והנה אני מרותק , מתרכז  באביתר שמחליף מקלדות ( היו לו שניים) ,  מזיז מבטים אל נגניו ועליו, ולפעמים המון עליהם ומעט עליו ולפעמים להיפך , כי בנאי , כמו המוסיקאים שלצידו יודע להחליף מצבי רוח  ולכבוש , לרגע מרגיע , לרגע עצוב , לרגע שמח , וכל אלה מלווים בקולו הרך והמהפנט , נוגעים בצעקה ובאהבה כאחד, חודרים ללב ולנשמה. ואם להשמיע בכל זאת הערת אכזבה קטנה וצנועה , הרי שזו באה בסוף עם גרסת הכיסוי ל”חתונה לבנה” של שלום חנוך. שאיכשהו שלפה אותי החוצה מתוך האינטימיות הסביבתית של כל מה שקדם לה .

 ולו אני בנאי , לא הייתי מסיים עם זה. אבל אני לא.”

=======================================================================

היכל התרבות :,מרץ 2017

ארבע שנים אחרי.הקהל ,כמו אז, גם היום. ריבוא כיפות,חוזרים בתשובה,נשים חסודות,שביסים וציציות,אבל גם המון חילונים,ואולי אלה שבדרך להתחזקות ואולי ובטוח גם , כל אלה שאוהבים ומאוהבים בנצר השושלתי הנוכח לבית בנאי.כי הנה לנו אביתר, ההוא של הפודרה והנשיקה ( כבר מזמן שלא מבצע את שיר הנשיקה ) , כאן בהיכל המלא, מוקף בסוללת נגנים מצויינת ותאורה  מן הסרטים. וכשהוא מזכיר את השמש, הבמה לוהטת מרוב אור, ואם בצל מדובר, זה שמתחלף עם האור, התאורה מציבה אותו בלב ספוט זוהר, כשמסביבו מרבץ הסאונד העוטף. ואיזה יופי,כי מעבר למיסיונריות העוטפת לאחרונה את החברה הישראלית , אביתר פועל על נישות האין-ביטווין, מה שאומר, נכון אני אוהב את אלוהים,אבל אני אוהב גם רוקנ’רול, ורוקנ’רול בהחלט היה שם , עם ביצוע של חלק גדול מאלבומו החדש ( “לשונות של אש” ),ובטח גם אותם להיטים ישנים ,שהביאו אותו עד הלום…. ומה שעוד יותר יפה , שבמהלך עשרים ושישה שירים וכמעט שעתיים הופעה ,מוצא אביתר את הזמן להעלות הגיגים, הגיגי חיים,אמונה,אהבות ישנות,האשה שבבית,ההורים,המשפחה המורחבת,מוות,תקומה,… ואפילו טיפה פוליטיקה , מלווה בחיוכים שובי לב. ( ביבי , גאולה אבן,וכד’, ככה שתבינו שדת לא חייבת ללכת תמיד יד ביד עם הימין השולט ).ועדיין לא הזכרנו את הקול.ואו,איזה קול יפה שיש לו לאביתר, צלול,עוצמתי, נוגע ללב, וזה מלווה גם במחווה של הנפות ידיים, בחיפוש אחר זה ששוכן במרומים,זה שמצייר את ציורי החיים,זה שמפיץ את האור.

אביתר בנאי, היכל התרבות, 22.3.17

אז מה אם לא מצאנו אותו,או שהעלינו ספק,או שהתלבטנו והתעטפנו פחדים,החיים יפים,והאופטימיות זורמת, ואני כבוד בלוגי,יודע שאתאיסט אשאר לנצח,אבל מה,רספקט, ג’ה ראסטאפארי ( נסחפתי, אבל תראו מה קורה מסביב,שי צברי,ברי סחרוף,תמיר אלברט,אופס לא,לא , הוא כבר חזר בשאלה ) .

ואם כבר מזכירים את אלברט, הגיע הזמן להזכיר את אסף אמדורסקי. ואותו פגש הבלוג מעט קודם עושה לג’ינג’יות את הבארבי,והנה עכשיו עם בנאי, גם מפיק, גם מתארח בשלושה שירים. ומוזר שדווקא בקטע שלו, “השמיים הכחולים ” אני מרגיש את הקווץ’בעין ,את השנים שעברו ( למעלה מעשרים ) מאז שהפיק לבנאי את אלבומו הראשון, ועד להופעה הנוכחית בהיכל התרבות. והנה מתחברים החוטים. וכמו שאמר גורו לא משנה איזה,כל דבר קשור לכל דבר והחיבור המחודש הזה בין אמדורסקי לאביתר,מניב מופע שקשה לעמוד בפני יופיו, נכון,אפילו שהעטיפה הדתית יוצרת בי מין אנטגוניזם קליל, אבל זה אני.

והנה קטע וידאו בודד, ( ואת כל השאר ניתן למצוא בטיוב ) של “אור בצל ” שיר חדש שעשה לי את זה חזק

זהו להפעם

בתודה.הבלוג שמתנהג אחרת

C.) כל הזכויות שמורות למיכאל רורברגר/מיקרובי‏

This entry was posted in Live Concert, music, photography, Religion, Review, rock, Rock Concert, בא בלילה, ביקורת הופעה, וידאו and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

2 Responses to או , מיי גאד!

  1. פונד יפעת says:

    מה הקשר בין תמיר האומן לחייו הפרטיים? בשביל מה לעקוץ? בתור מקורבת שלו אני יודעת כמה אנרגיות הוא השקיע בהופעות האיחוד. הוא תמיד היה אדם מאמין וכל העליות והמורדות הפכו את אישיותו למורכבת ומעניינת יותר כיוצר מוכשר. היה נחמד אם הכותב לא היה ניכנס לפן האישי שכל כך קל להיכנס עליו בגלל כל מיני שמועות שמבוססות על שטויות. י

  2. mickrobi23 says:

    מחפש את העקיצה ולא מוצא, ואם כבר מדברים, תמיד,אבל תמיד יש קשר בין האמן לחייו הפרטיים.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s