טקסי דרייבר

פוטוטקסיס,בארבי,+, 5.1.2016

פוטוטקסיס, בארבי, 5.1.2016

Phototaxis, Barby,Tel-Aviv

דצמבר 2010, “העיר” , או שמע היה זה העכבר, תיאטרון תמונע, זכרונות של מפגש ראשון עם להקה  , מופלאה. חיטוט בארכיון , אויירקה,אני מצטט, הקלות הנסבלת של הקופי פייסט :

יעל פלדינגר מובילה,יעל גבע מחצצרת,יעל דקלבאום מתארחת.לא יכול להתעלם משפע היעלות.כיף לי בהופעה של פוטוטאקסיס.ולא רק בגלל החיבור השמי.כיף לי,כי פוטוטאקסיס הם משלנו,מופיעים בתמונע בערב בו מדינת בננות עולה באש,מכריזים על מסיבת סוף עולם, ועושים טריפ הופ תל-אביבי/בריסטולי מצוין וסוחף חושים,ולרגעים כשאני עוצם עיניים ונע מצד לצד מהופנט אל מול קולה המסתורי של הזמרת (תערובת של קרולינה,ביורק,ריויזין מרפי ו…אופס,מאיה בוסקילה.ניסיתי.) ,הביטים המלנכוליים,הקצבים הרפטטיביים,ותשפוכות האנרגיה של הלהקה כולה,עולים הפלשבקים : מאסיב אטאק,פורטיסהד,מולוכו,טריקי ועוד כמה ,ולא אכפת לי שמדובר במראי מקום מבחוץ ולא אכפת לי שהמוסיקה העוטפת מתחברת לסגנון שחיבק עולם באמצע שנות התשעים (ולא נעלם),כי שוב,פוטוטאקסיס הם מכאן,כאן ועכשיו,והפלשבקים רק מוסיפים להנאה, וההופעה בתמונע ( מופע עמידה ),מול קהל היפסטרים רענן ומניע,עושה את שלו על הצד המוצלח של הופעה מרתקת,סוחפת ומסקרנת.

למען הידע.הם (פוטוטאקסיס) קוראים לזה אלקטרו סול.זה בסדר.בתוך הטריפ מתחבאים גם רגאיי ג’אמייקני,פלייבקים אלקטרוניים,קברט וינאי וסול שחור.

נמשיך.בהתחלה יש וילון שקוף.פוטוטאקסיס עושים את השיר הראשון ,להזכיר להקות שהופיעו מאחורי וילון בעבר :קראפטוורק,רזידנטס,מיוז.יש עוד.הופעה מבעד לוילון מוסיפה למסתורין.   השיר השני,מביא את הקהל צמוד צמוד לבמה. יעל פלדינגר מובילה בשירה,מכאן ומאילך היא הכוכב,מרתקת בתנועות גוף,ג’סטות ריקודיות,מילות קישור אקטואליות (“אלוהים בא מלמעלה ושורף אותנו”) ובכלל…קשה להאמין שהיא אמיתית,קול כזה כמו שלה לא נועד לשירה,ויעל שרה,צווחת,ועוד איך שרה.ולצידה איתי צוק,בן זוגה ליצירה,על הקלידים,כאילו צנוע,אבל חלק בלתי נפרד וחשוב מן ההרכב. ניר בלום ,הוא הבסיסט.לא סתם בסיסט.בסיסט כזה שמטפס לגבהים (אשכרה מטפס),מלהיב ,מפמפם ביטים,יוצר מצבי רוח מסיבתיים.רועי חלד,מתופף.אני מרותק אליו.כל כך טוב.לפעמים שוכח מכל השאר.נדבק לוירטואוזיות.ויש גם את נטע כהן שני עם הצ’לו.היופי האנדרוגינוסי שלה מצמית .לא רק היופי.ו..אה כן,יעל גבע ,חצוצרה.יופי של חצוצרה.

סוף ציטוט. (עם עריכה קלה ) מי שקרא , קרא. ועכשיו להווה.

חמש שנים על מיכאל עברו בהופעות מהופעות שונות, והנה עם בלוג בידו,עומד מיכאל אל מול הלהקה אהובתו ,אוחז בידיו את קופסת הפלאים הקטנה ( אין כמוני יש לי סוני ) ומתמוגג, מה זה מתמוגג , נשפך מהנאה.

פפוטוטקסיס , בארבי,5.1.2016

כי מן הרגע הראשון, מתקפת הבנות שעל הבמה ( נו טוב יש גם בנים ) בחיבור לשירים החדשים ( והישנים יותר ) מביאות לו לבלוגר את טעם הטכס הפוטוטאקסימי על כל נימי גופו העכשוי, והגוף הזה שידע שנים של עמידה אל מול במות, יודע שהנה כאן ועכשיו פוטוטאקסיס מוכנים ומזומנים לעוד סיבוב הופעות עולמי ,שכן החיבורים האלה שבין טריפ הופ אלקטרוני ,בחיבורים לעוד כמה ג’אנרים סביבתיים, וכמובן שגם, לקול המיוחד והעוצמתי של יעל פלדינגר, לצ’לו האנרגטי ,המתעופף ומעופף של נטע מימון , לחצוצרה האינטימית/מתמאטית של יעל גבע, לתופים ההולמים של אלכס רוטמן ( החדש יחסית בחבורה ) , לבס הרועם של ניר בלום ולאלקטרוניקת הקלידים המטמטמת של איתי צור, ( לוקח נשימה ) עובדים מצויייייין בכל פסטיבל מוסיקה בעולם, ובטח שגם כאן בבארבי ,זה שמלא הערב ( האמת , רציתי שיהיה סולד אאוט ולא היה )  בקהל איכותי ( עם רוב מוחלט לבנות ,) והתמוססתי. התמוססתי בגלל השירים,התמוססתי בגלל האוירה ( תאורה מעושנת רווית צלליות ) , התמוססתי בגלל האורחים, סאן טיילור עם ביצוע מרגש לבוצ’ר מן, וחמי רודנר, שהפך לרגע לטרובדור איטלקי, עמוס בפאתוס אופראי ,זה שמוציא את נשמתו, ושר כמו שלא שר מעולם ( “וומן” ) , החובר בכל חלקי גופו אל יעל הזמרת ושאר חברי הלהקה, יחד מלהטים את הטכסט החושפני תוך כדי סגידת קהל מושלמת לשיר יפה שכזה.

והנה מגיעים לסוף , כשההופעה הופכת לסמי אקוסטית, אוקטבות מתנמכות ,  והיונים בוכות של פרינס  מעבירות צמרמורות של רוגע שלאחר הסערה, מלוות בעונג מדיטטיבי עם עוד שיר ענוג לסיום ( “פייר” ) של הופעה שכולה תענוג אחד גדול.

קבלו במתנה עוד וידאוס :

 

ועוד אחד קטן

זהו להפעם. מקווה שלא יעברו עוד חמש שנים עד להופעה הבאה.

בתודה

הבלוג שמתנהג אחרת 🙂

C.) כל הזכויות שמורות למיקרובי

This entry was posted in art, City Life, clubbing, Electronic, Israel, Live Concert, music, photography, rock, Rock Concert, Rock'n'roll, Trip Hop, video, אלקטרוני, בא בלילה, ביקורת הופעה, וידאו, מוסיקה, צילום, רוקנ'רול and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s